Hakkımda

Sevgili okuyucum,

Nereden başlamalı…

Ben, 1977 yılının Temmuz ayında Konya’da doğdum. Dünyaya gelmek için biraz acele ettiğim doğrudur. 7 aylıkken plansız ve programsız olan anneme küçük bir sürpriz yapmışım, hatta bir aile daveti esnasında. Hala tez canlıyımdır, ve sık sık bana “ananın karnında nasıl durmuşşun?” diye sorarlar. Cevap basit! Duramadım ki…

Liseyi bitirene kadar Konya’da okudum. Konya Gazi Lisesi mezunuyum (şimdilerde adı Konya Lisesi olarak değiştirildi). Liseyi bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdim ve yüksek lisans için Amerika’ya gittim. 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde doktora eğitimime başladım. Ancak, tez aşamasındayken, hayat seçimlerimi sorgulamaya başlayıp kendimi ufak bir bunalıma sürükledim ve tam o sıralarda aldığım bir iş teklifini değerlendirerek doktora hayatıma ara verme kararı aldım. Bunun sonucu olarak tekrar Amerika’ya taşındım. Şu an Amerika’da ufak ve şirin bir özel üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım.

Ben iki farklı kültürün ortasında büyüdüm. İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dil de benim anadillerim. 5 aylık olduğum zamandan itibaren iki ülke arasında sürekli gidip geldim. Annem İrlanda kökenli oluğu için Amerika’da kocaman bir ailem var ve birbirimize çok yakınız. Tek “tek çocuk” benim hatta, çünkü İrlandalılar da kalabalık ve bol çoluklu çocuklu aile konseptini severler. Türkiye’deki ailem daha küçük, daha doğrusu çok yakın değiliz, ama asla vazgeçemeyeceğim birkaç aile üyesi var, halalarım mesela. Eşimin tarafını da unutmamalı. Türkiyede sahip olmadığım büyük ve kalabalık aileyi eşim sayesinde kazandım.

Aslında epeyce sıradan bir hayatım var, öyle çok büyük heyecanlar ve maceralar yok. Biraz kara koyunluk var tabii, buna sen de zaman zaman şahit olacaksındır, eğer yazılarımı okursan. Gülmeyi çok severim ve beni eşime sorarsan, tanıdığı en gamsız insan olduğumu söyleyecektir. Ayrıca fazla okuduğumu ve birgün batarsak kitap parası yüzünden batacağımızı ekleyip beni şikayet de edecektir mutlaka. Biraz da sivri dilliyimdir.

Yazmak ise bir tutku. Çok iyi olduğumu iddia etmiyorum, ama önemi var mı? İnsan sevdiği işi başkalarının ne düşündüğüne çok fazla takılmadan yapabilmeli. Beni dilediğin gibi eleştirebilirsin. Yapıcı eleştirilerin sayesinde gelişebilirim ancak. Yazmak benim için hayal kurmak kadar zevkli. Buradan da anlamışsındır, ne kadar da uzattım!

Belirtmek istediğim son bir nokta var. Bu sitede kullanmayı planladığım resimler bana ait ve de gayet amatörce, hatta çoğu zaman telefonumla çektiğim resimler olacaktır. Arada bir de olsa arkadaşlarımın çektiği resimleri kullanabilirim. Mesela bu sayfada gördüğün çok sevdiğim bir dostumun Burgazada’da balık sofrasında benim makinemle çektiği bir resim (kendi isterse ismini daha sonra paylaşırım).

Sevgiyle kal…

Rana Marcella

9 Ağustos 2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: