Bilkent günleri ve biraz da nostalji

1995

Bu resim üniversite yıllarımda çekildi. Sene 1995. Halen yurtta kalıyordum. Hafta sonu için eve gitmiştim. Görüntü kalitesi için özür dilerim. Oldukça uyduruk bir makinem vardı. Tabii o zamanlar şimdiki gibi havalı akıllı telefonlarımız yoktu. Hatta çoğumuzun cep telefonu bile yoktu henüz.

O zamanlar iki üç haftada bir eve giderdim. Köpeğim Lady’i ve annemi çok özlüyordum. Uzun süre ayrı kalamıyordum.

Eve döndüğüm hafta sonları rahmetli babaannem de bize kalmaya gelirdi. Sabahlara kadar oturup konuşurduk. Olan biten ne varsa anlatırdım ona. Bu resim de yine bir mutfak sohbeti sırasında çekildi.

babaannem

Özleniyor o günler. Üniversite yılları… Bilkent günleri…

Sabahın köründe dersten önce Bilintur’a gidip çay ve sıcak poğaça alırdım ve güne öyle başlardım. Sonra da kapağı olmayan plastik bardaktaki çayı döke döke bölüme taşırdım. Kaçınılmaz, elim yanardı.

Öğlen sınıf arkadaşlarımla Food Center’ın merdivenlerinde elimizde sandviçlerle oturup geleni geçeni izlerdik. Bazen bir iki dersi asar oralarda takılırdık. Bazen bölüme dönerdik.

Dersten sonra Sports Center’da step dersine katılırdık birkaç arkadaş. Platonik bir şekilde âşık olduğumuz bir spor hocası vardı. Hareketleri özenle yapardık ve birbirimizle rekabet ederdik. Hani olur ya, dikkatini çekerdik belki…

Kütüphanede kendimi kaybederdim. Saatlerce kitapları incelerdim. Sonra da Café Allé’den aldığım kahve ve kütüphanede bulduğum romanla çimlere yayılırdım.

Akşama doğru, 51. Yurda dönmeden, oda arkadaşlarımla buluşurdum. Meteksan’a yürüyüp akşam yemeği için alışveriş yapardık ve yurda dönünce beraber sofrayı kurardık. Yemekten sonra odamızda günün dedikodularını yapıp, değişik değişik bitki ve meyve çayları içerdik. Bugün bile, böğürtlenli çayın kokusunu aldığımda, zihnim beni o yurt odasına geri götürür.

Akşam akşam birbirimizi gaza getirip apar topar hazırlanıp servise yetişirdik ve Ankara’ya inerdik.

Olgunlar’da gezinirken aniden yağmura yakalanıp ıslandığımız çok olurdu. Sakarya’da salaş bir bara sığınmak zorunda kalırdık ve gelmişken birer bira içerdik.

Tunalı’da gezinir vitrinlere bakardık. Bazen alışveriş yapardık. Saatlerce kol kola yürür, saatlerce konuşurduk. Konular hiç tükenmezdi. Üşüdüysek Tadım Pizza’da mola verip bir domates çorbası içerdik, yanında kaşarı ve kreması.

Geçerken Kıtır’a uğrayıp içeri bir bakardık. İllaki arkadaşlarımız oralarda olurdu.

Servise az zaman kala Tunus Caddesi’nde bir kafeye girip kahve söylerdik. Konuşmaktan ve gülmekten zamanı unuturduk. Son servise zor yetişir, her seferinde sırtımızda çantalarla koşmak zorunda kalırdık. Serviste hep uyuya kalırdım.

Havanın güzel olduğu gecelerde hemen yurda dönmezdik. Çimlere uzanıp gök yüzünü seyrederdik. Büyük hayallerimiz vardı.

Eve dönmediğimiz hafta sonları geç saatlere kadar uyurduk. Akşamları Ankara’ya iner, Manhattan’a canlı müzik dinlemeye giderdik. Dönüş servisini kaçırınca da taksiye doluşup sıkış tepiş, kucak kucağa yurda dönerdik. O zamanlar gülmek ayrı bir güzeldi.

Odamızda fallar bakardık. İn-cin hikayeleri konuşulurdu. Yatma vakti geldiğinde de mutlaka aramızdan birisi ışığı kapattırmazdı. Gece tuvalete sürü halinde giderdik. Karanlık koridor bizi iyice korkuturdu.

Daha küçüktük ve ailelerimizi özlüyorduk. Kendi ayaklarımız üzerinde durmaya hem hazırdık hem değildik. Bu yüzden birbirimize de aile olmuştuk.

Bazı cuma akşamları Sıhhiye’den otobüse biner ve evime giderdim. AŞTİ henüz açılmamıştı. Babam beni gardan alırdı. Eve varınca köpeğim hoplar zıplar, her seferinde annem beni görünce ağlardı. Sonra da babaannem gelirdi. Ben de ona bütün bunları anlatırdım işte. Ben anlatırdım, o da anlattıklarımı yaşardı benimle.

Özleniyor o günler. Üniversite yılları… Bilkent günleri…

Nurlar içinde uyu babaanneciğim…

Rana Marcella, 19 Mart 2021

ranamarcella tarafından yayımlandı

Ben kimim? Ben, susmak istemeyen bir feministim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: