Irkçılık yanlış ama ayrımcılığa yeşil ışık?

Şimdi sorsam, tereddüt etmeden bana ırkçılığın yanlış olduğunu açıklarsınız. Irkçı olmadığınızı söylersiniz. Ayrımcılık için de aynı savunmayı yapar mıydınız?

Ayrımcılık konusunu ırkçılık kadar neden ele almıyoruz?

Bu konuya neden takıldım diye merak ediyorsunuzdur. “Gece gece işin mi yok? Yudumla çayını, izle dizini” değil mi ama…

Şimdi şöyle. Anlatayım. Geçen gün sosyal medyada bir paylaşım gördüm. Ah! Yok mu o sosyal medya…

Babamın bir arkadaşı yaptığı bir paylaşım yüzünden üç gün sosyal medya yasağı yemiş. Geri geldiğinde ise kendini savunan paylaşımlara vurmuş kendini. Ne kadar haklı olduğunu anlatıyordu. Onu şikâyet eden kim ise, ne kadar haksız olduğunu vurguluyordu.

Bu arada baştan söyleyeyim, şikâyet eden ben değilim. Paylaşımın aslını görmemiştim bile. Ben olayı takiben yapılan paylaşımları gördüm.

Neyse, lafı uzatmayayım, kişi paylaşımında Çinlilerden nefret ettiğini yazmış. Malum virüs ortaya çıktığından beri bunu söylemek moda oldu zaten. Birileri de paylaşımı ırkçı bir paylaşım olduğu gerekçesi ile şikâyet etmiş. Kişi de “sosyal medya hapsi” yemiş. Üç gün sosyal medyasını kullanamamış.

Paylaşımı yapan kişi, ben bu yazı boyunca X diye hitap edeyim, söyleminin ırkçı olmadığını savunuyordu. Irkçılık deyince akla sadece Amerika’daki beyazların siyahilere yaptıkları mı gelir? Biraz ezbere bir tanım sanki.

Peki, X’in savunduğu fikir doğru mu? Doğru ise ve paylaşım “ırkçı” değilse, yine de kabul edilebilir bir söylem midir bu?

X’in açıklamasına göre, ırkçılık ancak belirli bir ırka karşı yapılırmış ve Çinliler bir ırk olmadıkları için Çinlilerden nefret ettiğini söylemek ırkçılık sayılamazmış. İnsanları artık fazla hassas olmakla suçlamış ve ifade özgürlüğünü kullandığını söylemiş. Çinlileri ister severmiş ister sevmezmiş. Kimse de bunu söylemesine karışamazmış. Herhangi bir milleti sevmeme özgürlüğü varmış ve bunu dilediği gibi dile getirebilirmiş.

Peki bir düşünelim. Acaba bir Çinli, Yunan, Amerikalı, Alman, İngiliz veya Ermeni sosyal medyasında Türkleri sevmediğine hatta nefret ettiğine dair bir paylaşım yapsa X’in tepkisi nasıl olurdu? Bunu ırkçılık sayar mıydı? Yoksa Çinliler bir ırk değil ama Türkler bir ırk diyerek söyleme karşı çıkabilir miydi? X, Türklere karşı olan söylemi nasıl eleştirirdi? Dahası, paylaşımı şikâyet eder miydi?

Her durumda, X’in Türkler ile ilgili paylaşımdan rahatsız olacağına ve tepki göstereceğine eminim ki rahatsız olmayacak kimseyi de tanımıyorum.

Peki, kendisine yapılmasından hoşlanmayacağı bir eylemi başkasına yapması neden bu kadar kolay? Kendisine yapılmasını yanlış olarak değerlendireceği bir eylemin aynısını başkasına yaparken doğruluğunu nasıl savunabilir?

Sevmemek ve nefret… Bunlar çok güçlü kelimeler değil mi? “Irkçılık” kadar güçlü, bana sorarsanız.

Eylemin adı dilbilimsel açıdan “ırkçılık” değilse bile, ayrımcılık, hatta nefret söylemi değil midir? Irkçılığın yanlış olduğu konusunda hemfikir iken ayrımcılığa nasıl yeşil ışık yakabiliyoruz? Bize karşı yapılmadığı takdirde tabii…

Bunları ona neden sormadığımı merak ediyorsanız, denedim aslında. Ama bana “yarasa yiyici sevicisi” diyerek blokladı. Ben de aklımdakileri ancak buraya dökebiliyorum.

Rana Marcella, 17 Mart 2021

ranamarcella tarafından yayımlandı

Ben kimim? Ben, susmak istemeyen bir feministim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: